Koşu Kadını

Hızlı adım atma ve ötesi

ODTÜ Cumhuriyet Koşusu

2013 Yılı Koşusu

Cumhuriyet Koşusu ODTÜ için bir gelenek haline gelmiş bir koşu. Her yıl düzenlenir ve genelde 29 Ekim haftası ya da sonrasında yapılır. Bu yılki koşunun bir başka anlamı da vardı: Şenlik! 3 Kasım 2013’te yapılan koşu, Eymir Gölü Şenliği ve Ağaç Dikme Bayramı olarak organize edildi. ODTÜ kaynaklarına göre 14bin kişi göl alanına gelip ağaç dikti. Sonrasında da 2.7 Km’lik bir koşu yapıldı. Koşanlar arasında ben de vardım.

cumhuriyet

Tabi neden 2.7 km gibi sorular sorulabilir. Ben de sordum. Sorun Eymir Gölü’nün etrafında kalan bazı arazilerin tamamen ODTÜ’ye ait olmamasıymış. Aslında gayet güzel 10K koşusu düzenlenebilirdi ama sanırım var olan koşullarda, koşu için tamamen yaya trafiğine kapatılması mümkün olamayabilir. Neyse sonuç olarak koştuk.

Yarışa başlarken, biraz gergindim, çünkü ilk defa bir yarışta koşacaktım. Zaten 2 hafta sonra da İstanbul Maratonu’nda 10K koşacaktım. Müzikler ayarlandı ve koşmaya hazırdım!

ar

Koşu başladığında ortalardaydım. Yaklaşık bir 400 metre koştuktan sonra tırmanmaya başladık ve tabi sağımdan solumdan insanlar geçmeye başladı. Bir süre sonra tekrar inişe geçtik. Bol inişli çıkıştı bir 2 km’den sonra oldukça dik bir yokuşa döndük ki bu benim için öldürücü vuruş oldu. Hiç yarış tecrübesi olmayan biri için, yokuşta hızlı koşmaya çalışmak delilikmiş meğer. Aşağıdaki eğim grafiğinde görmüş olduğunuz gibi, yaklaşık 250 metre uzunlukta 40 metre tırmandık. Çok birşey değil demeyin, benim için zordu.

EYM

Yokuş bitip de inişe geçtiğimde, nabzım kim bilir kaçtı ama bir süre kenara geçip toparlanmaya çalıştım. Nefesim kendine geldiğinde ise son 200 metreyi koştum ve bitirmiş olanların arkasına sıraya geçtim. Görevliler elime bir kağıt tutuşturdu. Görünen o ki 400. filan gibi birşey olmuşum. Bu kağıtla da hatıra tshirtlerimizi aldık. Tshirtler gerçekten çok güzel ama! Çok severek giydiğimi söyleyebilirim. Koşarken giyince baya terletiyor ama yürürken giyilebilir.

odtu01

Yanlız, o son yokuş beni yıpratmış. Ciğerlerimi baya zorlamışım ki üç gün öksürdüm. Hasta olmadım, sadece kuru öksürüktü ama oldukça korktum diyebilirim. Hatta, ODTÜ Spor Müdürlüğü’nde görevli birkaç arkadaşıma da parkurun uzunluğu ve yokuşları konusunda serzenişte bulundum. Sonrasında koştuğum İstanbul Maratonu 10K koşusu tabiki daha bilinçlenmiştim.


Bunlar da var:
İstanbul Maratonu
Runtalya
İznik Ultra Maratonu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: