Koşu Kadını

Hızlı adım atma ve ötesi

Koşu Kadını

Ben profesyonel bir koşucu değilim ve de hiç olmadım. Düzenli spor yapmaya da üniversiteyi bitirdikten sonra başladım. ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nü 2005 yılında bitirdim ama ne acı ki üniversitede okurken ODTÜ’nün spor olanaklarından yeteri kadar yararlanmadım.

Mezun olduktan sonra, önce yüzmeye başladım, tabi önce yüzmeyi öğrendim. 5 yıl kadar zaman zaman yine ODTÜ’de yüzdüm. Bu sırada yüksek lisansımı bitirmiş ve doktorama çoktan başlamıştım. Doktoramın 4.yılında Fulbright Amerikan Bursu’nu kazandım ve 1 yıl süreyle Amerika’ya gittim. İşte orada herşey değişti.

2012 yılının Mart ayı geldiğinde, bir de baktım, herkes sokaklarda koşuyor. Tabi sokaklar bizim sokaklarımıza göre baya bir farklı. Yüksek apartmanların az olduğu, herkesin sokaklarda, tanışmasalar da, birbirine selam verdiği sokaklara sahip bir alanda yaşadım. Örneğin benim oturduğum sokak böyleydi:

pittsburgh

Sonuçta, bir gün, “ben de yapabilirim belki” dedim ve bir t-shirt bir de tayt çekip sokaklara çıktım. Üstelik o sırada 30 yaşıma basmak üzereydim. İşte o gün bugündür, zaman zaman sekteye uğrasa da, düzenli olarak koşmaya başladım.

Sonra da yavaş yavaş kendime hedefler koymaya başladım: 5Km koşacağım, 10Km koşacağım, 15Km koşacağım derken, kendimi çeşitli yarışlara katılırken buldum.

Sonuçta diyorum ki, biz kadınlar herşeyi başarabiliriz; yeter ki içimizde biraz heyecan olsun, istek olsun. Koşmak da bu “herşey”den biri.

Ben, herşeyi bildiğimi ya da doğru yaptığımı iddia etmiyorum. Elbette bu mümkün değil, ama benim amacım, koşmak isteyen kadınlara bunun geç olmadığını göstermek ve belki de bu anlamda bir ağ oluşturmak; kadınlara yönelik değerli olduğunu düşündüğüm bilgileri derlemek ve fikrilerimi paylaşmak.

Hatalı olduğumu düşündüğünüzde bana yazın.

1 Mayıs 2015
Zaman ne kadar da hızlı geçiyor. Tam 1 yıl önce başladım bu sayfayı yayımlamaya ve yaymaya… Kendi kendime, “acaba insanlar okur mu?” diye düşünürken, bir anda pek çok güzel insanla koşarken buldum kendimi; pek çok insan tanıdım koşmaya sayemde motive olduğunu söyleyen… Pek çok güzel etkinlik yaptık, farklı yerlerde ve farklı amaçlarla…
En başından beri, 30 yaşında koşmaya başlamış olduğumu ve hiç spor geçmişim olmadığını vurguladım, daha çok kadın spor yapmaya başlamanın geç olmadığını bilsin diye…
Yapabildiklerimi ve yapamadıklarımı paylaştım, hayatın başarılar ve başarısızlıklarla dolu olduğunu kendime ve okuyanlara hatırlatayım diye…
Okuduklarımı ve yaşadıklarımı derledim toparladım yazdım, hem kendime hem de koşmaya başlayacaklara kaynak olsun diye…
Farklı kadınlardan, farklı hikâyeler topladım, insanlar daha çok motive olsun diye…
Arkadaşlarımı her seferinde cesaretlendirmeye çalıştım, bir gün bu sayfada yazmayı bırakırsam, onlar devam edebilsin diye…

Ve tam 1 yıl geçti…
Koşu Kadını 1 Mayıs 2015’te 1 yaşına bastı.
Biz de, bizim için anlamlı olan bu günü, yine koşarak kutladık..

Armağan

Koşu Kadını” için bir yorum

  1. Sitenize koşu hakkında arama yaparken ulaştım. 48 yaşındayım Sivas’ın Gürün ilçesinde yaşıyorum yaklaşık 20 yıldır zaman zaman ara versemde doğa yürüyüşü ve koşu yapıyorum. Koşmaktan ve yanıma bulduğum düzenli olarak yürümeyen arkadaşlarımla yürümekten mutlu oldum. Koşarak ve yürüyerek insanlarımızın yaşamlarını renklendireceklerini ve doğa ile kaynaşmanın onları mutlu kılacağına inanıyorum. Selam ve saygılarımı sunuyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: