Koşu Kadını

Hızlı adım atma ve ötesi

Ankara – ODTÜ Kampüsü

Ne kadar şanslıyım ki Ankara’da birbirine saygılı insanların olduğu ODTÜ gibi bir kampüste hala koşabiliyorum. Saygılı diyorum çünkü ODTÜ yollarında koşarken bir araç yanımdan geçecek olsa, biraz daha mesafeli geçmeye çalışıyor ya da karşıdan karşıya geçiyorsam bekleme nezaketinde bulunuyor. Bilen bilir, ODTÜ Kampüsü, Ankara’nın en yeşil alanlarından biri. Yalıncak gibi patika koşusu yapılabilecek bir alan da var ancak toplu olarak dolaşan köpeklerden korktuğum için tek başıma Yalıncak’ta koşmuyorum. Daha çok kampüs içinde dolaşmayı seviyorum.

2014-05-02 18.00.54

Şöyle bir sorun var tabi. Kampüsün kapısına gelip, güvenliklere “ben bi koşu bakıp gelcem” demeniz her zaman ikna edici olmayacaktır. Bu da ODTÜ’nün, çoğu üniversitenin olduğu gibi, genel bir güvenlik kuralı. Hatta şöyle bir durumla da karşılaştım. Bir sabah koşarken, Bilkent kapısından çıkıp, göbekten dönüp tekrar kampüse girmek istediğimde, beni çıkarken görmeyen bir güvenlik görevlisi bana kimlik sordu. “Kimliksiz giremezsiniz hocam” dedi. Tabi şaşırdım, yanımda kimlik de yok. Allahtan başka bir güvenlik görevlisi beni çıkarken görmüştü de “tamam hocam tamam” dedi.

kampus

Gelelim rotaya. ODTÜ Kampüsü’nde farklı rotalar çizerek çeşitli uzunluklarda koşabilirsiniz. Ben genelde kampüste koştuğum için, nereden nereye gidersem kaç km koşarım ezberledim diyebilirim. Örneğin, Stadyum’un kapısından A1’e gidiş yaklaşık 1.85 km. Bugüne kadar en uzun kampüs koşum 13km. Bu mesafeye Stadyumda 5 tur ekleyerek 15 km’ye tamamlayabiliyorum.

odtu

Kampüsün bir diğer güzel yanı da iniş çıkışların olması. İnişlerden çok çıkışlar benim için iyi oluyor. Görselde de görebildiğiniz üzere, farklı yüksekliklere inip çıkabiliyorum. Çıkışlar nabız yükseltici, inişler ise toparlayıcı etkiye sahip. Kampüse sorunsuz girebilenler için harika bir seçim.


Bunlar da var:
Ankara-Beynam Ormanları
Ankara- Eymir Gölü
Bolu – Sakintepe
Bursa – Atatürk Ormanı
Düzce – Konuralp

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: