Koşu Kadını

Hızlı adım atma ve ötesi

Ayakkabılar

Koşu ayakkabısı, koşanlar için en önemli malzeme. Bu nedenle, en çok parayı harcadığımız malzeme olabilir. Çünkü, koştuğumuz zemine göre ayakkabının farklılaşması gerekebilir. Örneğin, asfaltta koşarken daha fazla darbe emen bir ayakkabıya ihtiyaç duyulurken, toprak zemin daha yumuşak olacağı için, ona uygun bir ayakkabı seçmek gerekir.

Runner’s World dergisi, doğru ayakkabı seçmek konusunda önemli uyarılarda bulunuyor. Eğer koşmaya yeni başlayan biriyseniz, eski spor ayakkabınız ya da günlük kullandığınız sneakerları koşmak için kullanmayın deniyor. Evet, ayakkabı biraz pahalı olabilir ama yanlış ayakkabı ile koşmak çok farklı sakatlanmalara neden olabilir ki bu da bir daha koşamamanız anlamına bile gelebilir. Üstelik, ciddi sakatlıklarda tedavi masraflarını da unutmamak gerek. O nedenle, fiyatı ucuz ya da pahalı ama çok şık spor ayakkabıları yerine, size uygun ayakkabıları seçmeniz gerekir.

Ayakkabı seçerken, bazı önemli noktalar var. Tabiki herkes aynı biçimde yere basmıyor ya da aynı ayak yapısına sahip değil. Bunun için, dikkate alınması gereken bazı noktalar var. Boyunuz kilonuzun da yanı sıra, ayak tabanınızın biçimi (ayak izi), hareket mekaniği ve yere basış biçimi önemli kriterler.

.ayakkabisecimi
(Runner’s World Dergisindeki görsellerden derlenmiştir)

Görsel de görüldüğü üzere, çok farklı ayak yapıları bulunabilir. Firmalar da bu bilinçle, bu farklı yapılara göre farklı ayakkabılar üretiyor. Ayrıca, bazı firmalar koşu ayakkabısı seçmine yardımcı olması açısından, bazı uygulamalar sunuyor. Örneğin, çok ünlü bir spor mağazasına gittiğinizde, sizin ayak yapınıza bakarak size uygun ayakkabılar önerebiliyorlar. Ben hiç denemedim, ancak deneyenlerin bir çoğunun memnun olduğunu biliyorum. Bu nedenle, ilk kez koşmaya başlayacaksanız, mutlaka ayak yapınıza uygun ayakkabı seçmeniz gerekir.

Benim Ayakkabılarım

Benim bugüne kadar sadece 4 tane koşu ayakkabım oldu. İlki, Decathlon’dan aldığım, oldukça ucuz bir koşu ayakkabısıydı. Bana uygun muydu değil miydi bilmiyorum ama beni bir süre idare etti. Hem de başlangıç için fiyatı da gayet makuldü.

kalenj

Sonrasında, Reebok – Runtone aldım ve çok da memnundum. Tabanının girintili çıkıntılı şekli, koşarken oldukça rahatlık sağlıyor. Ama belirli bir süre kullandıktan sonra, ayakkabıları değiştirmek gerek. Genelde 1000-1500km sonra olması önerilir. Ben de zamanı gelince yeni bir ayakkabı aldım.

reebok

Uzun süre Reebok ayakkabılarımı kullanıdıktan sonra, Asics Gel aldım, ama sanırım farketmeden koşarken bir sorun yaşadım ve ayağımı sakatladım. Bu sakatlıktan sonra 3 hafta koşamadım. Sorunun ayakkabıdan olup olmadığını bilmiyorum ama bu ayakkabıyı sakatlıktan sonra bir daha giymedim. Belki birgün tekrar denerim.

77034_01

Son olarak da, Nike Lunarlon aldım ki bu ayakkabıdan çok memnunum. Nike alırken, telefon uygulaması ile birlikte çalışması için gereken çipi olan bir ayakkabı almak istedim. Uygulamayı henüz denemedim ama deneyeceğim. Bir de Nike’a karşı duygusal bir bağım var sanırım, çünkü tasarımları da güzel oluyor. E tabi kadınları etkileyen bir diğer unsur da görsel tasarımı. Benim ayakkabım şu:

lunarglides

Son yıllarda, bazı markalarda farklı teknolojileri kullandığını belirtiyor ama henüz deneme şansım olmadı. Deneyince, izlenimlerimi paylaşacağım.

Benim tavsiyem, ayakkabı seçerken ayak yapınız ve koşacağınız zemini düşünerek satın alın. Son olarak da, ayakkabılar her ne kadar çok önemli desem de, aslında tonlarca para harcamıyorum. Bugüne kadar aldığım en pahalı ayakkabı 149TL!

Ayrıca Puma’nın Mobium modeli hakkında yazdığım detaylı yazıya da şuradan ulaşabilirsiniz.


Bunlar da var:
Koşu Kıyafetleri
Yarış T-shirtleri

Ayakkabılar” için 2 yorum

  1. Selam,

    Ayak analizi yaptırmıştım. Elektronik bir cihazın üzerine çıplak ayaklarla çıkıp (boy, kilo, ayak basış şekliniz vs bilgiler girilip) scan ediliyor. Çıkan sonuçlara göre almanız gereken ayakkabı tipi ya da tabanlık tipi belirleniyor. Ben çok memnun kaldım. O zamana kadar hatalı aldığım bir çok çift ayakkabı da çöp oldu. Ayakkabı konusunda bilinçsiz olunursa sakatlanma riski artar. Koşu ayakkabıları maalesef ki çok pahalı. Ben koşu ayakkabısının içine tabanlık kullanıyorum ve topuk ağrılarım azaldı.

    Sağlıklı günler diliyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: